Запознаването на бъдещите майки с основите на пренаталното възпитание е от особена важност за оптималното положително развитие на детето. Какво означава този термин? Това е времето от зачеването до раждането на детето. В буквален превод означава „предродилен” период. През 1995 година в Сан Франциско /САЩ/ на конгреса на Асоциацията по пренатална психология и здраве, доктор Дейвид Чембърлейн за първи път докладва случай, който доказва наличието на съзнание у нероденото дете.
В днешния забързан и динамичен свят, изпълнен със стрес и напрежение, новината за появата на дете може да породи различни чувства в бъдещата майка. Но според съвременните научни медицински и психологични изследвания, оплодената яйцеклетка има „съзнание” за това дали бременността е желана или не. Учените обръщат специално внимание на това, че мислите и емоциите на бременната, са от особено значение за бъдещото формиране на плода. Деца, които не са били желани, в процеса на бъдещото си развитие проявяват агресивност, отчуждение, асоциално поведение, алергии и много други психични, поведенчески и физиологични отклонения.
Според Ведическата традиция, всеки копнеж на майката по отношение на бъдещото й дете, рикошира след това в личностната му реализация. Според древните езотерични учения, бременността е предпоставката за изграждането на бъдещото същество. Майката не само формира качествата на бъдещата си рожба, дооформя ги, но дори може да промени чрез емоционалното си поведение, информацията заложена в гените на зародиша. Всички чувства, които преминават през майката се предават през плацентата и директно влияят върху изграждането на детето. Това е периодът на оформяне на неговото здраве, на начина му на общуване, на интелектуалните му възможности, дори и на полагане на основите на бъдещи творчески възможности.
От особена важност е как една бъдеща майка преодолява трудностите – с оптимизъм, или със страх и притеснения. Така деца с различна пренатална опитност могат да проявят и различни реакции в бъдещия си живот - с позитивизъм и добронамереност, или с притеснения и фобии.
От особено значение за развитието на ембриона е средата, в която майката износва своята бременност. Гените на всеки човек, носят определена информация по която се формира организмът. Какъв процент от нея ще включи, или изключи зависи и от сигналите получени отвън. Бъдещата майка, трябва да избягва ситуации на стрес, повишена тревожност, защото отделящите се при тези негативни изживявания хормони – катехоламините например, проникват през плацентната преграда и навлизат в плода. Те водят до недостатъчно нарастване на плода, увеличен процент на смъртност, слабо когнитивно развитие. Същото се отнася и за ендорфините, отделящи се при положителните емоции. Те от своя страна спомагат за засилено развитие на растежа, израстване на нивото на сензорното възприятие на плода. Затова, съветът на специалистите е да се заменят негативната среда – както информационна, така и психологична със спокойна и хармонична обстановка. Слушане на приятна музика, гледане на произведения на изкуството и четене на подходящи литературни произведения са част от начините за доставяне на естетична наслада и добро настроение на бременната жена, които ще рефлектират положително и върху формиращия се плод.
Пренаталното общуване и възпитание е отговорност, която би трябвало да се възпитава у всяка бъдеща майка. Процесът на зачатие, износване и раждане на едно дете има дълбок духовен смисъл. Важно е да се осъзнае, че грижата за положителното, емоционално и психично развитие на детето още от утробата на майката е жизнено важен въпрос за качеството на бъдещото поколение!
„Човечеството дължи на децата най-доброто, което може да даде”
/Уводни думи към декларацията за правата на детето на ООН/
МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА
http://mpes.government.bg/Практически онлайн инструменти за вашата работа и обучение
https://www.salto-youth.net/Информационни услуги
http://eurodesk.org/Официален уебсайт на Европейския съюз
http://europa.eu/Официален уебсайт на Европейската комисия
http://ec.europa.eu/ПОРТАЛ ЕВРОПА
http://europe.bg/Европейски младежки портал
http://europa.eu/youth/eyw...в търсене на нов диалог
http://www.youthbg.net/